top of page
  • Writer's pictureIzaugt Mīlestībā

Uz rokām neizšūpotā paaudze

Tā nu ir noticis, ka tagad man nākas dzirdēt ļoti daudz padomu no vecākās paaudzes cilvēkiem par to, kā jāaudzina bērns. Un ja vēl par “diļļu ūdeni” (fenheļa tēju) var vienkārši aizmirst, tad pamācības “nešūpo”, “nepieradini pie rokām”, “noliec gultā un paej malā”, vedina domāt par to, cik traki bija mums – zīdainīšiem. Mums – tiem, kam tagad 30.


Šis raksts nav sēras pēc pazaudētā vai pārmetums mūsu vecākiem par to, ka par maz ko iedeva. Tāpēc, ka viņi iedeva, ko varēja – ko neiedeva, to arī nevarēja iedot.

Bet tikai tad, kad pati kļuvu par mammu, es sapratu, ka visi šie “ne" bērbībā pēc tam – pieaugušo dzīvē noteikti kaut kur “izlīdīs”. Pavisam nejauši, un, kā likums, gluži nevietā.

Kas tad sanāk: tie esam mēs, kurus “nešūpoja” un “nepieradināja pie rokām”? Kurus nolika bērnu gultiņas vēsajos palagos, lai aizmiegam patstāvīgi, nevis jau no dzimšanas būtu pieglaudušies siltajam mātes ķermenim. Jau no neapzinātā jaundzimušo perioda “ieaudzinot” prasmi būt patstāvīgiem un “tikt ar visu galā pašiem”? Tātad tie nav kaut kādi abstrakti padomi, kurus mums pasniedz kā patiesību, bet uz reāliem bērniem pārbaudītas metodes. Un šie bērni nav kaut kādi abstrakti bērni, sfēriski koka zirdziņi vakumā, tie esam mēs!


Patstāvīgi jau kopš bērnības, “kaut kā izauguši un viss normāli”. Pārāk maz mīlētie? Nē! Taču uz rokām neizšūpotie, pārāk maz pabijušie tēta rokās, pārāk maz mātes sirdspukstus dzirdējušie. Varbūt te nu arī ir tas galvenais iemesls tam, ka mana paaudze ir tik ļoti izsalkusi pēc apskāvieniem?


Vēlāk, kad bijām labi un ērti mīluļi bērnudārzā, labākie skolā, iestājušies budžeta grupā, mums glaudīja galvas. Bet tad, kad mums bija vajadzīga šī beznosacījumu mīlestība, kā gan mēs varējām saprast, ko mēs mīlam? Varbūt tieši no šejienes nāk tik lielais sociālo intravertu skaits – lūdzu, neaiztieciet mani; vai tad obbligāti vajadzīgs apskauties? Pats muļķīgākais ir tas, ka mēs paši to ļoti vēlamies – lai mūs apskautu, lai maigi noglāstītu un atļautu uz pleca paraudāt, un iemidzinātu rokās. Mēs meklējam pavisam parastu taktilo labestību, pēc tās mēs skumstam.

Tā tikai šķiet, ka visur kliedz: sekss, sekss, sekss, taču patiesībā kliedz: “apskaujiet mani, lūdzu!”, netēlojat, ka manis nav.

Tāpēc tagad ar dēla palīdzību es izšūpoju pati sevi. Un vīru. Un savus vecākus. Un to stipro meiteni, kura tik ļoti alkst mīlestības siltuma, taču pati sev uzcēlusi tādas barjeras un aizsardzības mūrus, caur kuriem pie viņas neizlauzties. Un to puisi, kurš nekad neatļaujas raudāt, kurš “visu pats”, tāds auksts, tāds neatkarīgs, bet tikko aizskarsi šo “sirds avotiņu” – vairs nevarēs rimties.

Un es skatos joprojām kosmiskajās (kā visiem zīdainīšiem) sava mazuļa acīs, un kā mantru atkārtoju: “Lai kas arī nenotiktu, es ļoti vēlos, lai tu zinātu: tu esi mīlēts”.

Es ļoti vēlos, lai šie vārdi nogultos viņa zemapziņā, lai šī zināšana kļūtu par viņa ādu. Es par to rakstu viņam vēstulēs “nākotnei”, lai tad, kad viņš izaugs un viņam būs 30 gadi, pieņemšanā pie psihoanalītiķa nebūtu par ko runāt. Ja nu vienīgi: ziniet, dakter, es uzticos šai dzīvei. Nezinu, kāpēc, bet uzticos jau no dzimšanas līdz pat šodienai, un pieņemu to kā Dieva dāvanu. Un sevi tajā kā brīnumu.


Jums, dakter, ir nogurušas acis. Jūs apskaut? ******* Es ļoti vēlos būt pēdējā, uz rokām neizšūpotā savā dzimtā.


Autors: Olga Primačenko Avots: http://gnezdo.by Tulkoja: Ginta Filia Solis ❤️

696 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page